ENGLISH
 
  Sosyal Medyanın Gücü
 
Sosyal Medyanın GücüBugün, internet ve sosyal medya, özellikle seyahat eden insanlar için fazlasıyla zengin bilgiler sunan bir mecra haline geldi diyebiliriz. Ancak bu mecrada, bu kadar çok bilginin yer alabiliyor olması ve bu bilgilere sağlanan erişim kolaylığı ile birlikte, pek çok potansiyel otel misafiri kolay karar vermekte oldukça zorlanıyor.

Sosyal medyanın her geçen gün genişlemesi dolayısıyla, seyahat eden kişilerin hemen hemen hepsi doğru seçimler yapmakta fazlasıyla zorluk çeker hale geldi. Yalnızca belli bir ülkede yer alan otellere bakmak isteyen bir potansiyel misafir, saniyede binlerce sonuca ulaşabiliyor. Bu durum tüm potansiyel misafirlerin seçim yaparken oldukça fazla detaya inmelerine neden oluyor. Böylece kullanıcılar, elde ettikleri pek çok alternatif arasında kaybolmuş oluyorlar.Günümüzde pek çok otel işletmesi, tüm bunları göz önünde bulundurarak, sosyal medyayı bir pazarlama yöntemi olarak kullanmaya başladı. Sosyal medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanabilen pek çok otel işletmesi, bu sayede potansiyel misafirlerin daha kolay karar vermelerine olanak sağlıyor. Etkili sosyal medya pazarlaması, bir otel işletmesine pek çok katkı sağlıyor. Bu katkılardan biri, önceden hedeflenmiş kullanıcı trafiğinin, otel işletmesinin web sitesine yönelmesini sağlamasıdır. Bunun yanı sıra etkin sosyal medya pazarlaması, misafir sadakatinin artmasında da oldukça büyük bir rol oynuyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda sosyal medyanın otel sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olduğunu gözlemleyebiliriz.

Otel işletmelerinin sosyal medya ortamında en etkin şekilde kullanabilecekleri büyük ağlar Facebook, Twitter ve LinkedIn olarak göze çarpıyor. Bahsetmiş olduğumuz bu sosyal medyanın büyük ağlarını etkin bir şekilde kullanan otel işletmeleri, diledikleri mesajları, belirlemiş oldukları hedef kitlelerine kolayca gönderim sağlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra otel işletmesi, markalaşma süreci içerisinde kendisine büyük bir katkı sağlayarak bilinirliğini de arttırmış oluyor.Görüldüğü üzere mobil kullanımın giderek artmasıyla birlikte, sosyal medya da oldukça etkin bir pazarlama yöntemi haline geldi. Ancak bu yöntemi kullanmanın da bazı ince noktaları olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyayı etkin bir pazarlama yöntemi olarak kullanan ve kullanacak olan her otel işletmesinin bu ince noktaları biliyor ve uygulayabiliyor olması oldukça önemli. 
 
Mobil Cihaz Kullanımın Otel İşletmesine Etkisi
Artık mobil cihazlar aracılığı ile internete erişim sağlanabiliyor. Hatta artık neredeyse tüm insanların internete mobil cihazlarıyla erişim sağlamaya başladığını söyleyebilmemiz mümkün. Bu durum pek çok sektör için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bazı otel işletmeleri de bu durumu fırsata çevirerek, hiç zaman kaybetmeden sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başladılar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2015 yılında mobil cihaz kullanımı dünya çapında her 10 kişiden 9’u tarafından kullanılmaya başlanacak. Bu görüşü uzmanlarda destekliyor. Bu da demek oluyor ki, sosyal medyanın pazarlamaya yönelik kullanımı da aynı oranda artış gösterecek.
Mobil cihaz kullanan potansiyel misafirlerin bir kısmı seyahat planlamalarını bu yöntem ile gerçekleştiriyor. Bir kısmı ise otel seçimlerini mobil cihazları ile birlikte yapıyor. Büyük bir çoğunluk ise konakladıkları otel işletmesinde check-in işlemlerini yine mobil cihazları aracılığı ile gerçekleştiriyorlar. Tüm bunların yanı sıra potansiyel misafirlerin en büyük çoğunluğunu ise, tatilleri sırasında mobil cihazlarını yoğun ve etkin bir şekilde kullanan kullanıcılar oluşturuyor. Yani kullanıcılar seyahatleri ile ilgili mobil cihazlarından hiçbir şey yapmasalar bile, seyahatleri sırasında mobil cihazlarını kullanmaya devam ediyorlar.
 
Potansiyel Misafirlerin Seyahatleri Sırasında Mobil Cihazlarını Kullanmalarının Nedenleri
Herhangi bir otel işletmesinde konaklayan bir misafir, mutlaka yanında en az bir adet akıllı telefon bulunduruyor. Peki, misafirlerin seyahatleri sırasında akıllı telefonlarını bu kadar etkin kullanmalarının nedenleri neler olabilir? Pek çok misafir akıllı telefonları ile çeşitli aramalar yapıyor. Hemen hemen hepsi akıllı telefonu ile internete erişim sağlıyor. Şimdilerde moda olan “selfie” sözcüğünü de baz alırsak, seyahatleri sırasında fotoğraf çeken kullanıcıların sayısı oldukça fazla. Tüm bunların yanı sıra pek çok misafir, seyahatlerini daha da kolaylaştırabilmek adına, akıllı telefonlarına yüklü olan uygulamalardan faydalanıyor. Özellikle bilmedikleri bir bölgeyi keşfe çıkan misafirler, mobil cihazlarında yer alan harita uygulamalarını kullanıyorlar. Kimisi ise bulundukları bölgenin çevresinde bulunan iyi ve kaliteli restoranları internetten araştırmayı tercih ediyor. Tüm bunların yanı sıra, misafirlerin pek çoğu kaldıkları otelde check-in yaparak, o otel işletmesinin bilinilir olmasına katkı sağlıyor. İşte bu da sosyal medyanın bir otel işletmesine sağlayabileceği en büyük faydalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Bir Otel İşletmesinin Kullanması Gereken Sosyal Ağlar Hangileri?
Mobil cihaz kullanımları elbette ki bunlarla sınırlı kalmıyor. Herhangi bir otel işletmesinde konaklayan bir misafir, seyahati boyunca sosyal ağları kullanmaya devam ediyor. Sık sık durum güncellemesi yapan misafirler, düzenli olarak yeni bilgileri de sosyal ağlar aracılığı ile takipçileriyle paylaşıyorlar. Yapılan araştırmalara göre günümüzde en çok tercih edilen sosyal ağların başında Facebook, Twitter ve Foursquare geliyor. Bir otel işletmesinin göz önünde bulundurması gereken bir şey var ki; o da özellikle işletmeleri içerisinde gerçekleşen aktivitelerin fotoğrafları, kullanıcılar tarafından anında sosyal medyada paylaşılabiliyor. Bu da demek oluyor ki, paylaşılan tüm fotoğraflar saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşabiliyor. Bu nedenle, bir otel işletmesi sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başlamadan önce, hangi sosyal ağlarda yoğun bir şekilde yer edineceğini tercih etmesi gerekiyor. Kullanıcıların alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda, Facebook, Twitter ve Foursquare’ın, bir otel işletmesi için etkin bir pazarlama mecrası olarak kullanılabileceğini söyleyebilmemiz mümkün.
 
Potansiyel Misafirler İçin Etkin Bir Profil Oluşturulmalı
Yapılan araştırmalara göre akıllı telefon ve sosyal medya ikilisini kullanan insanların yarısından fazlası, tatil kararlarını alırlarken, Facebook’ta arkadaşlarının paylaştıkları tatil fotoğraflarından fazlasıyla etkilendiklerini dile getiriyorlar. Eski yöntemleri kullanarak tatil planı yapan insanların sayısı ise giderek azalıyor. Pek çok potansiyel misafir gittikleri restorandan ya da otel işletmesinden memnun kalmışlarsa, düşüncelerini sosyal ağlarda dile getirmekten geri kalmıyorlar. Yapılan bu görüş bildirimleri sayesinde de o otel işletmesinin ya da restoranın tanıtımı da yapılmış oluyor. Günümüzde pek çok kişi tatil fotoğraflarını sosyal ağlarda takipçileriyle paylaşıyorlar. Bu sayede de otel işletmesi, kendisini oldukça büyük bir sosyal ağ kullanıcı kitlesine tanıtmış oluyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, pek çok otel işletmesi sahibi ve yöneticisinin, sosyal medyayı etkin bir pazarlama yöntemi olarak kullandığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte mobil uygulamalara olan ilgi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya geneline baktığımızda internet kullanıcı sayısının hızla arttığını görebiliriz. Özellikle turizm sektöründe var olan hizmetlerin satın alınması sırasında, internetin ve sosyal medyanın gittikçe daha da etkili bir yöntem olarak kullanıldığı gerçeğini de yadsıyamayız. Günümüz kullanıcılarının mobil cihazlara olan ilgilerini de göz önünde bulundurduğumuzda, pazarlama yöntemlerini internete taşıyan otel işletmelerinin en doğru kararı aldıklarını söyleyebilmemiz mümkün. Bir otel işletmesi, internet üzerinde etkin bir rol oynayabilmek adına otel danışmanlık şirketlerinden de yararlanabilir. Otel danışmanlık şirketleri, bir otel işletmesini en sağlıklı şekliyle yöneterek, tanıtımını ve doğrudan online satışını gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç duyulan tüm bilgi ve deneyime sahiptirler. Pek çok otel danışmanlık şirketi, birçok konuda olduğu gibi sosyal medya konusunda da, otel işletmelerine önemli katkılar sağlamaktadırlar.