ENGLISH
 
  Ezberlenmiş Sanal Rekabet
 
Ezberlenmiş Sanal Rekabet
 

Her gün yeni bir otel projesi, yeni bir yatırım, yeni bir teşvik haberi duyuyoruz. 2000’li yılların başında şehir otelciliğinde bulunan otel sayısı 10’u bulmazken bu günlerde otellerin sayısı 100’lü sayılara ulaştı. Büyük yatırımlar sektörü son 10 yılda inanılmaz derecede büyüttü ve geliştirdi. İstihdam arttı, şehir otelciliği 6 aydan 12 aya yayıldı, ekonomiye olan katkısı arttı ve bilinmeyen destinasyonlar popüler hale geldi.

                   Peki bunca gelişme olurken ne değişti?

Teknolojinin hızla ilerlemesi, bilgi erişiminin kolay olması ve tabi ki otel sayılarının artışıyla inanılmaz bir rekabet ortamı oluştu. Hizmet sektörün de artık 1 adım önde olmak değil 5 adım önde olabilmek önem kazandı. Düşünülmeyen, daha önce hizmet olarak görülmeyen ne varsa artık hepsi uygulananlar listesinde yerini aldı. Bu günkü rekabet şartları o kadar değişken ve bir o kadar da hızlı ki otellerin sürekli güncel kalması artık bir zorunlu bir kural haline geldi. Günümüz koşullarında otellerin rekabet yarışı daha misafir seyahatine bile karar vermeden başlıyor. İnternet  uçsuz bucaksız bir bilgi dünyası. Tuşlanan kelimeler o kadar önemli ki sizi bir anda hiç bilinmeyen keşifler yapmaya çıkarabiliyor. Durum böyle olunca, otellerin yapılan aramalarda öne çıkması, anlaştığı aracı firmaların listesinde üst sıralarda yer alması, web sitesinin kolay erişebilir olması, görsellerinin ve/veya videolarının güncel olması ve tabi oda fiyatlarının uygun olması gibi şartlarla birlikte, misafir daha evinde ekranın başında seçim yapamaya başlıyor.

Eskiden belli sayıda otel olduğundan bir telefon ile rezervasyon yapılabiliyordu. Hem de belli standartlar dışında beklenti olmadan. Ama bu gün lokasyon, oda büyüklüğü, oda fiyatı, kahvaltı, internet ve yastık menülerine kadar seçenekler artıyor. Misafir bu durumda kendine en uygun seçeneği tek bir tuşla seçip rezervasyonunu kendi yapabiliyor. İşte rekabet tamda burada yani “sanal alem de” başlamış oluyor. Uzayan listenin içinden üst sıralarda yer edinip, o rezervasyonu alabilme yarışı. Arama motorlarında genellikle sadece ilk sayfaya bakıldığını düşünürsek, sıkı bir sanal rekabet ortamının olduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık misafir otele giriş yapmadan önce mutlaka bilgi almak ve sanal ortamda bile olsa o tecrübeyi hissetmek istiyor. Oteller artık sadece oda, hizmet, tatil, düğün, toplantı salonu satmıyorlar. Bütün bunlara ek olarak koskoca bir hayal satıyorlar. Misafir otele giriş yaptığında nasıl bir odada kalacak, otelin yeri tam olarak nerde, alışveriş yapabilecek mi, spor yapabilecek mi? Ve hepsinden önemlisi bu sunulanlar gerçek mi? Diye bilmek ve inanmak istiyor. Sanal  rekabetin en can alıcı yanı da bu sorulara doğru cevap verebilmek. Çünkü sanal ortamda misafir en fazla 1 kere yanılabilir ve bu yanılgı uzun vadede kalıcı olumsuzluklara ve güvensizliklere yol açacaktır.


Bu durumda  düşünülmesi   ve planlanması gereken, sanal ortam, oteller için adı gibi sanal ve yapay değil, tam aksine gerçeğe en yakını gösterebilen bir araçtır. İnternete ve sosyal medyaya gösterilen ilginin büyüklüğü bu yüzdendir. Misafirler artık sadece otel için yazılan yorumları okumuyor, aynı zamanda web sitesindeki görselleri hatta varsa videolarını izliyorlar. Resimlerden daha çok videolarıyla ilgileniyorlar. Sanal ortamın popüler kullanımı oteller için her ne kadar sanal rekabet yaratsa da aynı zaman da otelleri eşit hale getiriyor. Yani düz bir çizgide tek bir sıra oluşturuyorlar. Çünkü görsellik, güzellik, dizayn, mobilya gibi faktörler tasarımda farklılık gösterse de,  hizmet kalitesi ve hijyen konusu kadar önem teşkil edemiyor. Aslında sanal rekabetin 2.kısmı başlıyor diyebiliriz. Neden? Çünkü hizmette yaşanılan, hatırda kalan söz verilmiş hayaldir. Verilen hizmetlerin vaadiyle misafire bir hayal kurdurulmuştur. Ekran da yaşatılan tecrübenin fiziki olarak yaşatılması kısmıdır. İnsanın insana hizmeti konusudur. Otel işletmelerinin bu rekabetin işleyişini iyi kavraması, gereken dikkati ve özeni göstermesi gerekmektedir. Çoğu işletme bunların önemsiz detaylar ve zaman kaybı olarak görmekte. Ancak devamlılığı ve kalıcılığı sağlayacak olan bu ufak gibi görünen detaylardır. Birçok otel misafiri büyük zincir oteller de kalmak yerine daha küçük butik otellerde kalmayı tercih ederler. Bazılarının oda fiyatının daha yüksek olmasına rağmen. Orada karşılaştığı hizmet, ilgi ve yaşadığı tecrübe tamda hayal ettiği içindir.!